Perl'owy Quiz Tygodnia

Deutsch | English | Español | Français

(Ostatnie uaktualnienie czw 21 paź 08:10:44 2004)

Każdego tygodnia proponuję 2 quizy Perl'owe: Zazwyczaj w formie prośby o napisanie programu czy funkcji wykonującej pewną czynność. 'Normalny' quiz można rozwiązać korzystając tylko z technik i funkcji znajdujących się w Perl wprowadzenie (II wyd.) autorstwa Schwartz'a i Phoenix'a. Quiz przeznaczony dla 'ekspertów' może być trudniejszy.

Listy mail'owe

Z Quizem Tygodnia związane są trzy listy mail'owe.

Główna lista to perl-qotw. Przez nią przewija się bardzo mało ruchu. Każdego tygodnia wysyłam na nią tylko kilka mail'i: Oba quizy w środę, dwa mail'e z przykładowymi rozwiązaniami w kolejny poniedziałek, i od czasu do czasu jakiś mail administracyjny. (W ciągu ostatnich 7 dni na listę perl-qotw wysłano dokładnie 3 mail'i.)

Na perl-qotw nie znajdzie się żadnych dyskusji, rozwiązań proponowanych przez czytelników, pytań, komentarzy, czy rozmów. Wszelkie takie mail'e kierowane są na listę perl-qotw-discuss.

Na perl-qotw-discuss jest dużo ruchu----6 wiadomości w ciągu ostatnich 7 dni. Jeśli to więcej niż chcesz otrzymywać, możesz woleć zapisać się na listę perl-qotw-discuss-digest. Będziesz otrzymywał wszystkie wiadomości z listy perl-qotw-discuss w zestawach po 30, posegregowane według tematów, i wysłane jako jeden większy plik.

Jak się wypisać

Żeby się wypisać z ktorejś listy, wyślij mail'a na adres:

Mail nie musi zawierać konkretnej treści czy tematu; program obsługujący listy ignoruje całą zawartość mail'a.

Jeżeli zapisałeś się z adresu, z którego nie możesz już wysyłać mail'i, np. jan@example.com, wyślij mail'a na adres:

Zauważ, że znak @ w adresie jan@example.com zmienił się w =.

Jeżeli zapisałeś się z adresu, na którym nie możesz już odbierać mail'i, nie martw się. Program obsługujący listy stwierdzi to i sam Cię wypisze.

Jak się zapisać

Żeby się zapisać na ktorąś listę, postępuj tak, jak przy wypisywaniu się, tylko zmień unsubscribe na subscribe.

Lub wypełnij następujšcy formularz:

Twój adres
perl-qotw perl-qotw-discuss perl-qotw-discuss-digest

Inne komendy programu obsługującego listy

Program obsługujący listy umożliwia ściąganie starych wiadomości w różnych formatach. Aby uzyskać więcej informacji, wyślij mail'a na adres:

Moderacja list

Nikt oprócz mnie nie może wysyłać mail'i na perl-qotw. Mail'e na perl-qotw mają w nagłówku Reply-to: perl-qotw-discuss. Jeśli ktoś inny przez pomyłkę wyśle mail'a na perl-qotw, ten mail zostaje wysłany na moją skrzynkę a ja go zwracam nadawcy.

Możliwość wysyłania mail'i na listę perl-qotw-discuss jest ograniczona do osób zapisanych na tę listę. Mail'e, które nie są od uczestnika listy zostają wysłane do mnie. Ja wtedy ustalam czy ta osoba jest rzeczywiście zapisana czy nie; jeśli tak, podaję mail'a dalej na listę, jeśli nie, zwracam go nadawcy. Czasami zwracam też mail'e, które łamią którąś z reguł podanych poniżej.

Nikomu nie wolno wysyłać mail'i na perl-qotw-digest. Zestawy są generowane i wysyłane automatycznie przez program.

Reguły

Uczestnicy listy są stanowczo proszeni o odczekanie 60 godzin od pojawienia się quizu na wysyłanie podpowiedzi, proponowanych rozwiązań, czy innych wiadomości, które mogłyby popsuć innym zabawę na listę perl-qotw-discuss.

Po upływie 60 godzin można wysyłać podpowiedzi czy przykładowe rozwiązania. Każdy mail o takiej treści powinien zawierać [SPOILER] w polu tematu.

Obraźliwy język nie będzie tolerowany.

Często zadawane pytania

Gdzie powinienem wysłać swoje rozwiązanie?

Nie musisz go wysyłać gdziekolwiek. Celem tych quizów jest żeby spróbować je rozwiązać; tak naprawdę nieważne jest czy ktoś inny zobaczy Twoje rozwiązanie. Możesz jednak je wysłać na listę perl-qotw-discuss jeśli sądzisz, że jest szczególnie dobre, jeśli chcesz by ktoś je skomentował, lub jeśli pokazuje inny sposób rozwiązania problemu niż inni stosowali. Jeśli chcesz to zrobić, pamiętaj jednak o odczekaniu sześćdziesięciu godzin od ukazania się quizu.

Przegapiłem quiz w tym tygodniu. Czy jest on gdzieś archiwizowany?

Tak.

Dlaczego powinienem odczekać 60 godzin przed wysyłaniem rozwiązań?

Nie chciałem by uczestnicy skupiali się na tym kto potrafi wpaść na rozwiązanie szybciej. Jest więc sześćdziesięcio-godzinny zakaz wysyłania rozwiązań by dać każdemu uczestnikowi szansę na uważne przemyślenie problemu. Więcej szczegółów znajdziesz tu.

Ale ja nie mogę się doczekać!

W porządku. Wyślij swoje rozwiązanie na adres perl-qotw-hasty.

Co zrobić jeśli chcę zaproponować jakiś temat na quiz?

Wyślij swoją propozycję do właściciela listy.

Archiwa

Pełne archiwa wszystkich list:

Archiwa quizów

Listy mailo'we również są archiwizowane tutaj gmane:


Powrót do: Universe of Discourse main page | Perl Paraphernalia

mjd-perl-qotw+@plover.com